Lyže na skialpinismus a skitouring
19.10.2020Zájemců o lyžování ve volném terénu stále přibývá. Důvodů je více. Střediska jsou stále přeplněnější, lyže na off piste stále lepší a řada lyžařů se už na sjezdovce nemá kam posouvat a tak freeride novou, lákavou výzvou. No a v současné korona době může hrát roli také neochota jezdit v kabinkách a raději zvolit výstup na pásech s odměnou v podobě sjezdu.
Lehké pro výstup a zároveň výborné ve sjezdu
Lyže pro skialpinismus a jeho jednodušší podobu, zvanou skitouring, se přizpůsobují dvěma částečně protichůdným požadavkům. Pro výstup musí být co nejlehčí a pro sjezd splňovat požadavky pro kvalitní jízdu.
Lehké materiály, hi-tech technologie
S jejich váhou je to složité, protože skialpové lyže jsou o něco širší než lyže na sjezdovku. Proto se při jejich výrobě používají lehké a přitom kvalitní materiály a lyže se vyrábí za podpory nejmodernějších technologií.
Přibývá lyží s karbonem a lehkým dřevem jako paulovnia nebo balza, běžné začíná být lněné vlákno. Když vyrobíte skialpovou lyži, „nadupanou“ podobně jako lyže sjezdovkové, musíte použít právě uvedené materiály, které jsou dražší a platí to i pro jejich zpracování. Vyladit optimální poměr nízká váha – jízdní vlastnosti jsou pro výrobce opravdu oříškem.
Rocker brání zanořování lyží hluboko pod povrch sněhu
V neupraveném sněhu je velmi důležitou vlastností lyže vztlak, umožňující „plout“ na povrchu sněhu. Zjednodušeně: čím širší lyže, tím větší plocha, tím větší vztlak, tím menší zaboření lyží do sněhu a tím snadnější zatáčení. K tomuto účelu skvěle poslouží rocker, bez kterého se praktický žádné lyže do volného terénu neobejdou. Podrobnosti k rockeru si přečtěte v samostatném článku.
Větší síly působící na lyže
Rozšíření s sebou ale přináší i zvýšení sil, působících na lyže. Zejména při jízdě po tvrdém sněhu (led, firn) dochází k větším silovým pákám než u starších úzkých lyží. Proto musí výrobci udělat lyži tak, aby měla dostatečnou tuhost i pevnost v torzi (krutu). Zároveň musí v lyži spolehlivě držet vázání, aby se v extrémní zátěži z lyží nevytrhlo. Prote se dnes rozšiřuje rozteč šroubů, aby byly blíže hranám.
Jaká šířka pod vázáním?
Současné šířky lyží pro túry se ve středu pohybují v intervalu 75 až 95 mm. Sázka na jistotu, tedy stále ještě nízkou hmotnost a zároveň kvalitní sjezdové vlastnosti, najdete u lyží v intervalu šířky 80-90 mm. Užší jsou pouze speciální lyže pro závody, kde se bojuje o každý gram (60-70 mm). Naopak freeridové lyže, na kterých není výstup na pásech utrpením je u lyží s šířkou pod vázáním 95-105 cm.
Jak dlouhé lyže?
Touringové lyže mají za sebou éru velmi výrazného zkracování. O co přibylo na šířce, o to ubylo na délce, samozřejmě proporcionálně. Skialpové lyže se obvykle vyrábí ve třech až pěti délkách v rozmezí 150 až 185 cm. Dá se říct, že při volbě délky lyže sáhnete po lyžích kratších, než je vaše postava. Typická osvědčená je délka po bradu, maximem délky bývá výška postavy. Nutno dodat, že kratší lyže významně usnadňují otočku při stoupání, což ocení hlavně ti, kteří se nevěnují protahování a mají proto handicap menšího rozsahu pohyblivosti.
Některé značky doporučují délku podle hmotnosti lyžaře, která by měla být v souladu s vlastnostmi lyže.
Hmotnost lyží
U renomovaných výrobců se hmotnost páru touringových lyží délky cca 170 cm pohybuje od 1000 do 1500 kg / 1 lyži, a to i při šířkách 90 až 100 mm pod botou. Nezapomeňte, že dekagramy získané díky lehké lyži může zhatit těžší vázání, případně boty. Proto je dobré, abyste při výběru vybavení měli na mysli faktor souladu.
Poloměr vykrojení
Většinou se pohybuje od 15 do 25 m. Kratší oblouky jsou na skialpových túrách nejčastější a pokud je jezdíte rádi, rozhodně vybírejte lyže poloměru do 20, raději do 18 metrů. Pokud lyžujete dobře, zvládnete slušně delší oblouk i na lyžích s kratším poloměrem. Když jste dobří lyžaři, tak ukočírujete široké a dlouhé freeridové lyže na náročných alpských svazích. Ovšem takové lyže nepatří mezi univerzálky. Rozhodně je jednodušší zvládnout delší oblouk na allround lyži, byť ne v ideální kvalitě, než krátký oblouk na širokých lyží s poloměrem nad 25 m.
Double nebo triple radius
U řady lyží se můžete setkat s duálním (double radius) nebo dokonce s trojitým poloměrem. Vykrojení přední části lyže je výraznější než v části zadní. Lyže se tak snadněji navede do oblouku (kratší poloměr) a plynule z oblouku i vyjede (delší poloměr).
Na podobném principu jsou založeny i lyže s trojitým poloměrem (triple radius). Nejkratší poloměr je v oblasti vázání. Při razantním zatížení tak lyži rychle zatočíte nebo zabrzdíte. Zbývající dva poloměry fungují stejně jako u dvojitého poloměru.
Dámské lyže
Stejně jako spoustu vybavení i lyže zasáhla vlna přizpůsobování ženám. Holky na lyže většinou nevyvinou takový tlak jako muži, i proto, že obvykle patří do lehčí váhové kategorie. Tomu se přizpůsobuje konstrukce lyží. Jako třešnička na dortu může být specifický design.
Navštivte nás v naší prodejně v Ostravě – Mariánských horách nebo si prohlédněte naši nabídku lyží v e-shopu. Specializujeme se hlavně na lyže Atomic, black crows, Dynafit, Scott a Blizzard.