Jak si vybrat oblečení na lyže?
5.12.2022Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Jak tedy vyzrát nad počasím a odolat chladu, větru a sněhu při lyžování? Díky našim radám budete lyžovat s úsměvem i ve sněhové bouři!
Základem je správné vrstvení
Dobrý lyžařský outfit se skládá ze dvou částí – dobrého systému vrstvení a vhodných doplňků. Oblékání do několika vrstev totiž pomáhá efektivně udržovat teplo a zároveň odvádět pot, takže nehrozí vlhkost ani prochladnutí. Pamatujte, že několik tenkých vrstev mezi sebou zadržuje teplý vzduch, takže dva tenké svetry budou vždy lepší a zahřejí vás více než jeden tlustý. Také doporučujeme vyhnout se bavlně a dalším vysoce savým materiálům.
Funkce první vrstvy je co nejrychleji odvést pot z pokožky a udržovat tak naše tělo stále v suchu a teple. Nejčastěji je toto termoprádlo vyrobeno z polyesteru s příměsí elastanu, aby těsně přiléhalo na kůži. Skvělé je také funkční prádlo z merino vlny, která skvěle odvádí pot a má výborné termoizolační vlastnosti. Rovněž je přirozeně antibakteriální tzn. že brání vzniku nepříjemného zápachu.
Úkolem druhé vrstvy je především izolace před chladem. Speciální funkční mikiny vás udrží v teple i v drsném zimním počasí. Vhodným materiálem je třeba fleece nebo již zmiňovaná merino vlna. Skvělé jsou mikiny s límečkem, který spolehlivě zabrání pronikání studeného vzduchu na krk. Užitečnou vychytávkou jsou také očka na palec na rukávech, které zajistí tepelnou izolaci zápěstí.
Vnější vrstvu potom tvoří kvalitní lyžařská bunda a lyžařské kalhoty. U těch bychom měli dbát především na odolnost vůči větru a nepříznivým podmínkám. Vnitřní část bundy by měla být opatřena podšívkou pro vytvoření a udržení tělesného tepla. Povrch bundy může být opatřen membránou, která je odolná proti větru, nebo nepromokavou membránou jako je například Gore-Tex nebo Dermizax, která nepropouští vodu. Na trhu najdeme nepřeberné množství lyžařských kalhot a bund v několika cenových kategoriích. Jak se v nich zorientovat?
Jak vybrat lyžařskou bundu a lyžařské kalhoty
Při výběru lyžařské bundy a kalhot pro vás bude důležitá zejména nepromokavost a prodyšnost. Nepromokavost vyjadřuje hodnota vodního sloupce a znamená kolika milimetrům vody je oblečení schopné odolat, než promokne. Běžným lyžařům budou stačit hodnoty do 10 000 mm. Náročnější lyžaři, kteří jezdí často v terénu nebo nepříznivých podmínkách, by měli volit vodní sloupec spíše vyšší, a to v rozmezí od 10 000 do 20 000 mm.
Důležitým atributem je také prodyšnost. Pokud nebude oblečení dostatečně prodyšné, budete se v něm příliš potit, protože teplo z vašeho těla nebude mít kam utéct. Prodyšnost se udává v gramech na metr čtvereční za 24 hodin. Pro běžné lyžaře je vhodná prodyšnost lyžařských bund okolo 7 000 g/m2/24 hod. Aktivnější lyžaři ocení hodnotu prodyšnosti vyšší až do 15 000 g/m2/24 hod. U lyžařských kalhot naopak můžeme sáhnout po nižších hodnotách prodyšnosti okolo 5 000 g/m2/24 h.
Zejména pro zimomřivé bude potom důležité i zateplení. Pokud jste začátečník nebo rekreační lyžař, budete potřebovat spíše zateplenou lyžařskou bundu. Akční lyžaři, kteří se téměř nezastaví, zase ocení spíše prodyšnou lyžařskou bundu bez zateplení.
Pozornost si zaslouží i kvalitní doplňky
Zapomínat byste neměli ani na kvalitní lyžařské ponožky a zimní rukavice. Mrznoucí ruce a nohy totiž dokážou lyžování pěkně otrávit. V přezkáčích vám přijdou vhod funkční lyžařské ponožky, které jsou speciálně šité na náročné fyzické aktivity a díky tomu poskytují nohám maximální pohodlí. Předejdete nepříjemným otlakům a puchýřům, protože ponožky disponují polstrováním namáhaných míst. Díky funkčnímu materiálu pak dobře odvádí pot a dostatečně tepelně izolují.
Lyžařské rukavice chrání před nepříjemnými omrzlinami zase vaše ruce. I zde je třeba zvolit rukavice s odpovídajícím zateplením. Svrchní materiál pal může být syntetický, nebo kožený. Kvalitní a dobře zpracovaná kůže vás proti vlhkosti ochrání nejlépe. Na trhu již existují i elektricky vyhřívané lyžařské rukavice, ponožky i vložky do lyžáků, které produkují teplo a jsou napájeny malou baterií.