Jak se vyznat v lyžích
7.1.2021Nabídku lyží rozdělujeme v Madejasportu do 7 základních kategorií – všestranné allmountain a allround lyže, lyže pro sportovní lyžování krátkých, středních i dlouhých oblouků, tzv. slalomky a obřačky a juniorské lyže pro děti a mládež. Nejlépe se logicky vyznáme v lyžích, které prodáváme – Atomic, Blizzard, Elan, Fischer, Head, Rossignol, Salomon, Scott a Sporten. Pro lyžaře, holdující skialpinismu a freeridu máme především Black Crows a Dynafit, ale i speciální lyže pro freestyle a triky ve snowparku neboli park&pipe.
Rádi vám sdělíme vše důležité a usnadníme vaše rozhodování ohledně délky lyží, jejich poloměru vykrojení, tvaru lyží (rocker, camber), jakou roli hraje šířka lyží i použité materiály a technologie. Někdy je těžké zařadit lyže do uvedených kategorií, ne všechny značky totiž člení své kolekce stejně.
Lyže označené Allmountain jsou maximálně univerzální lyže, do každého sněhu, prostě lyže pro celý den a každý svah. Dělí se na dvě velké skupiny. Když více preferujete lyžování po sjezdovce, vybírejte ze skupiny Allmountain Performance = 70% sjezdovka, 30% freeride. Pokud rádi lyžujete v neupraveném sněhu a nepohrdnete ani sjezdovkou, volte mezi lyžemi skupiny Allmountain Free = 50% sjezdovka, 50% freeride.
Základní parametry aneb performance (AP) versus free (AF):
AP: šířka 80-90 mm, rádius 14-18 m, obvyklý rocker na špičce, pro krátký a střední oblouk, tvrdší než AF, délka k výšce postavy: méně zkušení 0 až -5 cm, dobří a velcí 0 až + 10 cm.
AF: šířka 90-100 mm, rádius 16-20 m, obvyklý rocker na špičce i patce, pro střední a dlouhý oblouk, měkčí než AP, pro krátký a střední oblouk, délka k výšce postavy: méně zkušení 0 až -5 cm, sportovní a velcí 0 až + 5 cm.
Allmountain Free jsou lyže pro všechny druhy sněhu a terény. Slibují solidní jízdu v prašanu i na sjezdovce. Nabízí výbornou stabilitu a mají schopnost ztlumit nerovnosti. Když vjedete do neupraveného sněhu, vyvinou dostatečný vztlak, který vás podrží na povrchu sněhu a tím usnadní zatáčení. Na tvrdé zmrzlé sjezdovce a ve vyšších rychlostech už to není úplně ono. Když jezdíte po sjezdovce rychle, vybírejte mezi lyžemi Alllmountain Performance a označte čtvereček „více sjezdovka“.
Rozdíl mezi univerzálkami je v šířce, zatímco skupina performance, která se více hodí na sjezdovku má šířku pod vázáním 80-90 mm a tak je přehranění z oblouku do oblouku rychlejší a snazší než u univerzálek typu Free. Ty mají šířku 90-100 mm, výjimečně i více. Poloměr vykrojení lyží je u sjezdovkových univerzálek je většinou 14-18 m. Ke konzultaci neváhejte kontaktovat náš prodejní tým.
Allround jsou všestranné, univerzální lyže na sjezdovku. Allround lyže mají velmi široký rozptyl vlastností, dokáží uspokojit hlavně rekreační, ne až tak sportovně laděné lyžaře a jsou mezi nimi lyže pro kratší, střední i delší oblouky. Jsou to především lyže všeumělky pro ty, kdo mají lyžování spojené s pohodou a komfortem. Co allround lyže umí? Snadno je uvedete do oblouku, tolerují jezdecké chyby, nevyžadují k ovládání velký výdej sil, a když nedokážete držet lyže na hranách, akceptují i smýkané oblouky.
V čem mají allround lyže slabiny? Nejsou stavěné pro vyšší rychlost, tvrdé sjezdovky ani pro lyžaře s nadváhou. Ve srovnání se sportovními lyžemi nemají takovou živost – jsou pro pohodáře. Dobří lyžaři volí délku lyží, odpovídající výšce postavy, méně zdatní o 10 cm kratší.
SLALOMKY – SPORTOVNÍ LYŽE PRO KRÁTKÝ OBLOUK
Lyže pro krátké rychlé oblouky, zvané slalomky. Jsou to komerční, masové lyžařské veřejnosti přizpůsobené sportovní lyže, samozřejmě ne tak tvrdé jako mají borci ve Světovém poháru. Takové slalomky (SL) nejlépe svezou lyžaře s výbornou technikou a dobrou fyzičkou a nevyžadují k ovládání tolik síly jako lyže pro špičkové závodníky. Průměrným lyžařům dokáží tolerovat chyby. Obvyklý rádius vykrojení je 12-14 m, šířka pod vázáním 65-70 mm, rocker na špičce není pravidlem.
Slalomky jsou pro ty, kdo rádi jezdí krátké a střední carvingové oblouky, pro toho, kdo umí podržet živé lyže na hranách, a praktikuje dynamickou jízdu, ideálně na tvrdé sjezdovce. Jaké má sportovní slalomka nevýhody? Nepovede klidnou stopu v dlouhém oblouku při vysoké rychlosti a požitek z jízdy nebude mít ten, kdo sklouzne z čistého carvu ke smýkaným obloukům. Když je hodně měkká sjezdovka, bude o něco komplikovanější spolupráce těla s lyžemi a vyrazit na nich do neupraveného sněhu - to zvládne jen výborný lyžař.
SPORTOVNÍ LYŽE PRO STŘEDNÍ OBLOUK
Střední oblouk jde dohromady se sportovním stylem jízdy a proto máme v nabídce i tuto kategorii lyží na pomezí slalomek a obřaček. Lyže sportovního charakteru pro střední oblouk mají následující parametry… Poloměr vykrojení se pohybuje v intervalu 13-17 m, šířka lyží pod vázáním 65-72 mm, délka lyží 160-185 cm, která se vůči výšce postavy vybírá v intervalu -10 až -5 cm. Lyže vhodné pro dynamickou jízdu středních oblouků jsou určené na upravené sjezdovky. Lyže typu sport race disponují nejvyšší kvalitou konstrukční stavby, kterou představuje dřevěný sandwich a dva titanalové pláty různé šířky. Nutno dodat, že hranice mezi lyžemi třídy race – střední oblouk a lyžemi kategorie allround může být velmi tenká a když nenajdete vhodné lyže mezi sport-race, hledejte nejen zde, ale i mezi tvrdšími, sportovními allroundy.
OBŘAČKY – SPORTOVNÍ LYŽE PRO DLOUHÝ OBLOUK
Kdo má rád rychlou, klidnou jízdu a dovede čistě zaříznout hrany v dlouhém oblouku, pro toho jsou obřačky. Sportovní lyže na jízdu v dlouhých obloucích jsou měkčí verzí lyží pro opravdové závodníky. Aby lyže prodala svůj potenciál, musí jet hobby lyžaři vyšší rychlostí a na lyže pro dlouhý oblouk se můžete spolehnout i na trochu rozježděném svahu. Obřačky jsou o něco měkčí než slalomky, stejně tak ale nejlépe vyhovují technicky zdatným lyžařům, kteří umí přenést do hran dostatečnou sílu. U sportovních hobby lyží na obřák nečekejte dobrou lyžovačku mimo sjezdovky.
Obřačky se od slalomek se liší především délkou, poloměr mají jen o trochu větší, 15-18 m. Šířka lyže pod vázáním je až na výjimky 65-75 mm. Rocker na špičce je zhruba u poloviny z nich.
Lyže na freeride jsou určené výhradně do volného terénu. Lyže jsou pod vázáním širší než 100 mm a proto se lyže díky vztlakové síle nezařezávají hluboko pod povrch sněhu a usnadňují zatáčení. Většinou mají tip&tail rocker, tedy ve špičce a patce. Jejich poloměr přes 20 m je ideální pro delší oblouky v panenském sněhu.
Lyže pro freeride jsou určené pro zábavné lyžování ve snowparcích – skákání a trikům. Jejich charakteristickým znakem je twin tip, tedy zvednutá špička i patka na opačném konci lyže.
Shorty jsou kratičké široké lyže pro zábavné taškařice a výborný prostředek pro trénink rovnováhy a základů carvingu.
V ideálním případě nás navštivte osobně (když to půjde) nebo využijte dalších možností - telefonicky, e-mailem nebo přes e-shop
Tým Madeja Sport
Související články: